13  راه زنده ماندن موقع بلایای طبیعی

: حادثه هیچ وقت خبر نمی کنه، مخصوصا اگه گرفتار بلایای طبیعی شید. هر اتفاقی مثل توفان یا زلزله می تونه امور یه شهر رو دچار مشکل کنه و حتی اگه از خود بلا جون سالم به در ببرین، عاقبتای اون زندگی شما رو به خطر بندازه. اما اگه واسه یه اینجور روزای سختی خودتون رو آماده کرده باشین، می تونین هم خودتون رو نجات بدین و هم به بقیه کمک کنین.

حادثه هیچ وقت خبر نمی کنه، مخصوصا اگه گرفتار بلایای طبیعی شید. هر اتفاقی مثل توفان یا زلزله می تونه امور یه شهر رو دچار مشکل کنه و حتی اگه از خود بلا جون سالم به در ببرین، عاقبتای اون زندگی شما رو به خطر بندازه. اما اگه واسه یه اینجور روزای سختی خودتون رو آماده کرده باشین، می تونین هم خودتون رو نجات بدین و هم به بقیه کمک کنین.

یه کیف مخصوص امداد آماده کنین

وسایلی داخل کیف بذارین که دست کم تا 72 ساعت بعد از یه حادثه بتونه شما رو سرپا نگه داره. بخاطر این به پتو، آب، غذا و البته دربازکن واسه کنسرو نیاز دارین.

کیف امداد رو دم دست بذارین

کیفی انتخاب کنین که حمل اون راحت باشه. کوله پشتی گزینه مناسبیه. داخل اون ظرفای پلاستیکی نذارین . 

مراقب داروها باشین

اگه از وسایلی مثل سمعک استفاده می کنین و در منطقه ای زلزله خیز ساکن هستین، این وسیله رو دم دست تون نگه دارین، همین طور بقیه داروهایی که در مواقع لازم ممکنه لازم شه. به اندازه ای دارو داخل کیف بذارین که دست کم واسه سه روز کافی باشه. 

حیوانات خونگی رو از یاد نبرین

حیوانات خونگی شمام در مواقع حادثه به آب و غذا نیاز دارن و باید بعد از یه اینجور پیشامدی، فکری به حال جای نگهداری اونا هم بکنین.

پول نقد و نقشه رو یادتون نره

در زندگیای مدرن امروز، خیلی راحت در دنیای دیجیتال هر نشانی رو جست وجو می کنیم و خریدها هم اینترنتیه، اما بعد از یه بلای طبیعیه که پول کاغذی و نقشه کاغذی ارزش خودشون رو نشون میدن.

به جای زنگ زدن، اس ام اس بدین

واسه اطمینان دادن به اعضای خونواده که حال تون خوبه، اس ام اس بدین چون بلایای طبیعی ممکنه به سیستم مخابراتی هم آسیب زده باشه؛ در عین حال، بهتره کمتر از باتری موبایل تون استفاده شه. 

آب جمع کنین

اگه گرفتار توفان زمستونی شدین، آب رو داخل لگن جمع کنین تا واسه غذا درست کردن و حموم کردن مورد استفاده بذارین. 

خانوادگی تقسیم وظایف کنین

بهتره قبل از حادثه در مورد این مسائل با اعضای خونواده و فرزندان تون گفت وگو کنین و با اونا هماهنگ کنین که اگه قرار شد منزل رو تخلیه کنین، هرکی چه وسیله ای رو همراهش بیاره، اما دست هیچکی رو با وسایل زیاد پر نکنین. 

صحنه های فیلما رو باور نکنین

چارچوب در جای امنی واسه پناه گرفتن هنگام زلزله نیس. به جای اون باید زیر میز برید. اگه گرفتار توفان شدین، پارک کردن ماشین زیر یه پل هوایی و نشستن داخل اون بدترین کاریه که می تونین بکنین. واسه همینه که نباید چیزایی که در فیلما می بینین رو باور کنین. 

قبل از مصرف، آب رو تصفیه کنین

اگه آب منطقه شما آلوده شد، باید با به کار گیری قرصُد اونو قبل از مصرف ضد عفونی کنین که مزه خوبی هم نمی ده. 

از مدارک مهم تون کپی بگیرین

پاسپورت، وصیت نامه، گواهینامه، مدارک بیمه و چیزای دیگه ای به جز اینا از جمله مدارک مهم هر کسیه که باید هرکدوم رو جداگونه با عکس نوین اعضای خونواده داخل یه کیسه پلاستیکی بذارین. فایل PDF اسکن هر کدوم از این مدارک تون رو هم جایی مثلا در ایمیل، یا Dropbox, iCloud یا Google Drive نگه دارین.

باک ماشین تون پر باشه

باک رو باید پر نگه دارین که در موقع حادثه غافلگیر نشید و راه فرار داشته باشین. در عین حال، در صورت بروز کولاک و سرما، باک یخ نزنه. 

تمرین کردن عامل موفقیته

سالی یکی دو بار مانور حوادث طبیعی تجربه خوبیه تا هرکدوم از اعضای خونواده فهمیده باشن در صورت روبرو شدن با یه اینجور وضعیتی باید چه کنن.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *