13 روش برای درمان فوری جوش صورت با دارو های گیاهی | طب ایرانی

همیشه درگیر پوست تون هستین؟ جوشا اذیت تون می کنن؟ می دونین جوش وقتی به وجود میاد که منافذ پوستی آلوده به باکتری می شن؟ با اینکه راه های زیادی واسه درمان جوش ها هست، اما در سایت ، گزارشی منتشر شده که در اون بعضی از راه های درمان خونگی جوشا پیشنهاد شده.

 13 روش واسه درمان فوری جوش صورت با داروهای گیاهی

جوش یا جوش صورت (به انگلیسی Acne یا Pimple) یه جور ضایعه پوستی قرمز و ملتهب و یکی از شایع ترین بیماریای پوستی حساب می شه.

درمان جوش با چای سبز

چای سبز می تونه به پاک کردن بعضی از ضایعات و بقایایی که در زخمای باز جوشا ایجاد می شه، کمک کنه. چای سبز هم اینکه شامل ترکیباتیه که می تونه به کاهش تولید چربی پوست، کاهش پروپیونی باکتریوم جوش و کاهش التهابات کمک کنه. میشه واسه بهره مند شدن از خواص چای سبز علاوه بر نوشیدن اون، عصاره چای سبز رو روی جوش مصرف کرد. یه مطالعه نشون داد استفاده هشت هفته ای از عصاره چای سبز منتهی به کاهش ۷۹ و ۸۹ درصدی جوشای سرسفید و سرسیاه می شه.

درمان جوش با سرخارگل

سرخارگل یه جور گیاه مخروط سان و شامل ترکیباتیه که به نابودی ویروسا و باکتریا ازجمله پروپیونی باکتریوم جوش کمک می کنه، هم اینکه می تونه به تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب و مقابله با عفونتا و جلوگیری از اونا ازجمله سرماخوردگی و آنفلوآنزا کمک کنه.

روغن بنفشه

روغن بنفشه دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتریاییه و به درمان قرمزی جوش صورت و التهاب پوست کمک می کنه.

2 قطره روغن بنفشه رو با به کار گیری یه چوب پنبه روی جوشا بمالید، بذارین 15 تا 20 دقیقه بمونه و بعد با آب گرم خوب بشورید.

یادتون نره که اگه پوست حساسی دارین، این روغن رو قبل اینکه استفاده کنین روی بازو امتحان کنین که به اون حساسیت نداشته باشین.

درمان جوش با رزماری

عصاره رزماری شامل مواد شیمیایی و ترکیبات آنتی اکسیدانیه که خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی داره. یه مطالعه در سال ۲۰۱۳ روی مدلای موشا و سلولای انسانی نشون داد که عصاره رزماری می تونه التهابات به وجود اومده به وسیله پروپیونی باکتریوم جوش رو کم کنه.

درمان جوش با زهر خالص زنبور عسل

زهر خالص زنبور عسل خواص ضد باکتریایی داره. یه مطالعه در سال ۲۰۱۳ نشون داد که این زهر قادر به نابود کردن پروپیونی باکتریوم جوش س و آدمایی که به مدت دو هفته از مواد آرایشی شامل زهر خالص زنبور عسل استفاده کردن، از بهبود ضایعات جوشای خود خبر دادن و در مطالعه ای دیگه در سال ۲۰۱۶ آدمایی که یه ژل شامل زهر خالص زنبور عسل رو به مدت ۶ هفته استفاده کردن، کاهش ضایعات جوشای ناچیز تا متوسط رو گزارش کردن. این زهر می تونه ماده ای به درد بخور در اجناس ضد جوش باشه.

درمان جوش با روغن نارگیل

روغن نارگیل هم مثل بقیه داروهای طبیعی شامل ترکیبات ضد باکتریایی و ضد التهابیه و باعث نابود کردن باکتریای تولید کننده جوش، کاهش ورم و قرمزی به وجود اومده به وسیله اون و بهبود زخم های باز جوشا می شه. میشه روغن نارگیل خالص رو مستقیما روی منطقه گرفتار به جوش قرار داد.

درمان جوش با روغن درخت چای

روغن درخت چای یه ضدباکتری و ضدالتهاب طبیعیه که می تونه «پروپیونی باکتریوم جوش»، باکتری تولید کننده جوش رو نابود کنه. خواص ضدالتهاب اونم به کاهش ورم و قرمزی جوشا کمک می کنه. یه مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشون داد که روغن درخت چای باعث کاهش تعداد زخمای به وجود اومده به وسیله جوشای ناچیز تا متوسط می شه و می تونه کارآیی بنزوئیل پراکسید ۵ درصد رو که دارویی واسه درمان جوش هاست، داشته باشه. واسه به کار گیری این روغن میشه عصاره درخت چای رو به ژلا یا کرمای مخصوص جوش اضافه کرد. اگه از اسانس این روغن استفاده می کنین، اول اونو با یه روغن حامل (روغن پایه) رقیق و بعد استفاده کنین.

درمان جوش با روغن جوجوبا

روغن جوجوبا می تونه به بازسازی پوست آسیب دیده ازجمله بهبود زخما و ضایعات پوستی به وجود اومده به وسیله جوشا کمک کنه، هم اینکه بعضی ترکیبات موجود در این روغن واسه کاهش التهابات پوستی و قرمزی و ورم دور و بر جوشا و جوشای سرسفید و بقیه نقاط ملتهب خوبه. میشه اسانس جوجوبا رو با یه ژل، کرم یا ماسک صورت مخلوط کرده و روی جوشا اعمال کرد، هم اینکه میشه چند قطره روغن جوجوبا رو روی یه پد پنبه ای ریخته و به آرومی اونو روی زخمای به وجود اومده به وسیله جوشا بذارین.

درمان جوش با پاپایا

میوه پاپایا دارای آنزیم هاییه که به کاهش التهاب جوش صورت کمک می کنن.تیکهای پاپایای خام رو له کنین و با 1 قاشق غذا خوری عسل ترکیب کنین، روی جوشا بذارین و پس از 15 دقیقه با آب سرد بشورید.

درمان جوش با آلوئه ورا

آلوئه ورا یه ضدباکتری و ضدالتهاب طبیعیه که ظاهر جوش رو کاهش داده و مانع بروز اون می شه، آلوئه ورا شامل مقادیر زیادی آب بوده و مرطوب کننده ای عالیه و به آدمایی که به دلیل به کار گیری دیگر اجناس ضدآکنه دچار خشکی پوست شدن، پیشنهاد می شه. واسه به کار گیری این روش، اول زخمای جوشا رو تمیز کرده و بعد یه لایه نازک از کرم یا ژل با دست کم ۱۰ درصد آلوئه ورا رو روی جوشا اعمال کنین، هم اینکه می تونین از ژلا و کرمای مرطوب کننده شامل آلوئه ورا استفاده کنین.

درمان جوش با عسل

عسل هزاران ساله که واسه درمان مریضیای پوستی مانند جوش استفاده می شه و شامل آنتی اکسیدان هاییه که می تونه به پاک کردن بقایا و ضایعاتی که منافذ پوستی رو بستن، کمک کنه. پزشکان به دلیل خواص ضدباکتری و بازسازی کننده زخم از عسل به عنوان مرهم استفاده می کنن. عسل رو میشه به شکلای جور واجور ماسکای صورت اضافه کرد یا با به کار گیری انگشت تمیز یا پد پنبه ای روی جوشا قرار داره.

درمان جوش با سیر

واسه مقابله با التهاب و عفونت به وجود اومده به وسیله جوش میشه سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کرد. بعضی افراد حبه های سیر رو به طور درسته می جوند، بعضی اونو روی نونای داغ برشته می کنن و بعضی اونو به نوشیدنیای داغ اضافه می کنن. هم اینکه میشه از پودر سیر یا کپسولای شامل سیر هم استفاده کرد. بعضی پیشنهاد می کنن که سیر رو مستقیما به جوش بزنین که ممکنه باعث سوزش بیشتر پوست شه، پس همیشه با دقت کافی اونو استفاده کنین.

درمان جوش با یخ

یخ یکی از سریع ترین درمانا واسه جوش صورت و قرمزی و التهاب جوش صورته. یه تیکه یخ رو وردارین و اونو درون یکدست نرم و تمیز بذارین و به مدت 3 دقیقه روی جوشا بمالید.

ماسک یخ واسه شکلای جور واجور پوست مناسبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *