13 روز انرژی و شادابی با طعم لیمو | عطر هل | تغذیه سالم

13 روز انرژی و سرحالی با طعم لیمو، عطر هل

خونه تکونی رو گذرونده اید و حسابی از کت و کول افتادین؛ اما نباید با خستگی و بی حالی به استقبال سال نو رفت. دست کم باید کاری بکنین که تعطیلات عید سرحال و پرانرژی باشین.

شایدً واسه رفع خستگی و به دست آوردن انرژی نیاز به سراغ پاستاها و نوشیدن قهوه می رید. ما در این مطلب پیشنهادهای بهتری داریم. کار سختی نیس. حتی می تونین با چکوندن لیموترش تو یه لیوان آب، به کار گیری هل، خوردن یه کاسه شله زرد، مصرف مارچوبه یا حتی شلغم و چند ماده غذایی دیگه انرژی تون رو بالا ببرین و تعطیلات خوبی در کنار خونواده داشته باشین. لطفاً با ما همراه باشین تا بگیم چیجوری تا خود سیزده بدر بمب انرژی باشین.

یه لیوان آب با طعم لیموترش

یکی از آسونترین روشای به دست آوردن انرژی اضافه کردن آب لیموترش به آبه. وقتی که لیموترش رو داخل لیوان آبتون می چکانید همون H2O معروف تبدیل به یه نوشیدنی انرژی زای طبیعی می شه که شامل الکترولیته؛ و به خاطر همین هم به سلولا کمک می کنه تا انرژی بیشتری تولید کنن. یافته های پژوهشی که در سال 2012 انجام شده نشون میده تامین آب بدن نقش کلیدی در سرحالی داره. به نظر محققان خانومایی که بدنشون با کم آب جزئی روبه رو باشه بیشتر از خستگی و بی حالی شکایت می کنن.

 

عطر خوش هل

حالا خوبیش اینه ما ایرونیا طعم و عطر هل رو دوست داریم و در جفت و جور غذاها ازش استفاده می کنیم. اگه میونه ای با هل ندارین بدونین که همین دانه های سبز و سفید کوچیک می تونن انرژی شما رو چند برابر کرده و با افزایش قطر عروقتان جریان خون رو بهتر و بیشتر کنن. اگه می خواین خستگی یه روز کاری رو از یاد ببرین چای بعدازظهرتان رو با هل بخورین.

زعفران شامل خواص ضدافسردگیه که کم از داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و ایمی پرامین نداره. به نظر این محققان زعفران اندازه ترشح سروتونین رو در مغز بیشتر کرده و افسردگی رو نابود می کنه

مارچوبه

مارچوبه شامل اندازه زیادی ویتامینای ب کمپلکس هستش که انرژی تون رو در سطح معقولی نگه می داره و واسه سلامتی تون هم خوبه. به خاطر اینکه ترکیبات اون کربوهیدراتا رو به گلوکز تبدیل می کنه که واسه تامین انرژی بدن لازم ان. پیشنهاد می کنیم به سالاد ناهارتان مارچوبه اضافه کنین تا بعدظهر انرژی و سرحالی بیشتری داشته باشین.

بفرمایید زعفران

این تارهای نازک قرمز رنگِ مثقالی خیلی گران تومن باارزش ترین ادویه هر آشپزخانه ایرانیه که نه فقط عطر و رنگ غذاها رو از این رو به اونو می کنه بلکه حال و هوای شما رو هم عوض می کنه. بدونین و بدونین که زعفران میتونه پیری رو از شما دور کنه. اصلاً این بار که یه کاسه شله زرد پرملات زعفران دار حسابی به دستتون رسید با تموم وجود بویش کنین. می بینین اولین عکس العملتان یه لبخند پت و پهن هستش. اصلاً اجداد طبیب ما واسه بهتر کردن خلق و خو و رفع خستگی و مریضی همیشه به بیماران خود زعفران تجویز می کردن. چای زعفرانی و یا برنج پوشیده شده از این ادویه باارزش کلی شادتان می کنه.

یافته های تحقیقایی که محققان وطنی انجام دادن نشون میده که زعفران شامل خواص ضدافسردگیه که کم از داروهای ضد افسردگی مانند فلوکستین و ایمی پرامین نداره. به نظر این محققان زعفران اندازه ترشح سروتونین رو در مغز بیشتر کرده و افسردگی رو نابود می کنه.

اگه میونه ای با هل ندارین بدونین که همین دانه های سبز و سفید کوچیک می تونن انرژی شما رو چند برابر کرده و با افزایش قطر عروقتان جریان خون رو بهتر و بیشتر کنن.

اگه می خواین خستگی یه روز کاری رو از یاد ببرین چای بعدازظهرتان رو با هل

بخورین

بفرمایید چغندر

کمبود فولات باعث افسردگی، خستگی و بی خوابی می شه. حالا خوبیش اینه 136 گرم چغندر خام و تازه بیشتر از 30 درصد نیاز روزانه ما به این ماده مغذی رو تامین می کنه. باید بدونین که بیشتر داروها باک فولات بدن رو خالی می کنن. اگه داروی ضدکلسترول، ضدالتهاب، ضددیابت و یا قرصای ضدبارداری مصرف می کنین باید فولات بیشتری جذب کنین. بهتره چغندر رو کمی بجوشونین و اجازه ندین مدت زمان طولانی بپزه. به خاطر اینکه گرما دراز مدت حدود 40 درصد فولات اونو نابود می کنه. آسونترین راه مصرف چغندر اینه که رنده اش کرده و به سالادهایتان اضافه کنین.

عطر نون تازه

گلوسیدها حدود 60 درصد نیاز بدن رو تامین می کنن. غلات کامل شامل اندازه خیلی از این گلوسیدهای پیچیده هستش که جزو کربوهیدراتای به درد بخور و انرژی ساز حساب می شن. به خاطر اینکه شامل اندازه زیادی ویتامینا و مواد معدنی هستن. وقتی که احساس خستگی و گرسنگی می کنین به جای خوردن کیک و بیسکویت و چیزای دیگه ای به جز اینا، نون و پنیر و گردو با سبزی خوردن رو دریابید. نونای سبوس دار اجازه نمی دن که قند خون به یه باره و با سرعت بالا بره اما انرژی طولانی یه مدت ایجاد می کنن.

 

طعم خوش میوه تازه

قند طبیعی موجود در میوه ها

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *