13 راه جلوگیری از مشکلات پوستی بعد از شیمی‌درمانی

13 راه جلوگیری از مشکلات پوستی بعد از شیمی درمانی

داروهایی که طی شیمی درمانی به فرد تزریق می شه، می تونه مشکلات پوستی واسه اون بسازه، چون این مواد داروهایی که طی شیمی درمانی به فرد تزریق می شن، می تونن مشکلات پوستی واسه اون بسازن، چون این مواد شیمیایی، نه فقط سلولای سرطانی رو از بین می برن، بلکه بخشی از سلولای سالم بدن رو هم تحت تاثیر قرار میدن. پس مریض پس از شیمی درمانی، احساس خارش و خشکی پوست می کنه.

 

داروهایی که طی شیمی درمانی به فرد تزریق می شن، می تونن مشکلات پوستی واسه اون بسازن، چون این مواد شیمیایی، نه فقط سلولای سرطانی رو از بین می برن، بلکه بخشی از سلولای سالم بدن رو هم تحت تاثیر قرار میدن.

 

پس مریض پس از شیمی درمانی، احساس خارش و خشکی پوست می کنه؛ مثلا کسائی که پوست چرب دارن، پوستشون پس از شیمی درمانی، پوسته پوسته می شه. این مشکلات موقتی هستن و با اتمام درمان قطع می شن.

 

واسه جلوگیری از مشکلات پوستی به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی، به پیشنهادای زیر عمل کنین:

1- واسه جلوگیری از خارش و خشکی پوست، می تونین به جای دئودورانت و ضدتعریق، از جوش شیرین استفاده کنین. مقداری جوش شیرین رو به آبی که واسه استحمام خود در نظر گرفتین، اضافه کنین و اونو واسه پوست خود استفاده کنین. هم اینکه می تونین با تجویز دکتر از کرمای مرطوب کننده و ضد خارش استفاده کنین.

2- به آدمایی که تحت شیمی درمانی قرار گرفتن، پیشنهاد می شه که حتما از دوش آب ولرم استفاده کنن و هیچوقت از آب داغ استفاده نکنن، چون خارش بدن رو بیشتر می کنه.

 

3- به این دسته از بیماران پیشنهاد می شه که پوست خود رو تمیز نگه دارن. هم اینکه هنگام استحمام بدن خود رو با لیف نرم و لطیف بشورن و از وسایل زبر و خشن استفاده نکنن؛ مثلا چیزی رو روی پوست خود نکشند، چون پوست اونا به دلیل داروهای شیمی درمانی بسیار حساس شده و تحمل مواد خشن رو نداره.

اگه در بین شیمی درمانی، سوزش غیر طبیعی و شدیدی رو در پوست خود احساس کردین، حتما به دکتر خود اطلاع بدین، چون ممکنه این سوزش به وجود اومده به وسیله واکنشای آلرژیک بدن شما نسبت به مواد شیمیایی تزریق شده باشه

4- به کار گیری روغنای طبیعی مثل روغن زیتون، پس از حموم کردن واسه این دسته از بیماران پیشنهاد می شه. به کار گیری روغنا واسه چرب کردن بدن، تا حدی می تونه جلوی پوسته ریزی به وجود اومده به وسیله شیمی درمانی رو بگیره.

 

5- اگه لباتون خشکه، از کرمای مخصوص لب یا رژهای خاص استفاده کنین تا اونا رو چرب و مرطوب نگه دارن.

 

6- همیشه همراه خود یه شیشه آب داشته باشین و همیشه از اون بخورین.

 

7- این دسته از بیماران باید تلاش کنن که همیشه پوست خود رو با کرم مرطوب نگه دارن. حفظ رطوبت پوست در آدمایی که تحت شیمی درمانی قرار دارن، بسیار لازمه و دلیل می شه تا پوست اونا خشک نشه و از ترک خوردگی اون جلوگیری شه.

بدیش اینه خیلی از افراد، حفظ رطوبت پوست رو درزمان این دوران جدی تلقی نمی کنن و ترک خوردگی پوست اونا منتهی به بروز عفونت می شه. همونطور که میدونید بروز هر گونه عفونتی درزمان دوران شیمی درمانی، به سختی و با کندی بسیار خوب میشه.

 

8- حفظ سلامت دست ها و پاها درزمان دوران شیمی درمانی بسیار لازمه، چون در صورت نبود توجه کافی به پوست این مناطق، احتمال بروز تاول زدگی در این مناطق زیاده.

9- پوست آدمایی که تحت شیمی درمانی قرار گرفتن، نسبت به اشعه فرابنفش بسیار حساس تر از قبله. پس این دسته افراد باید تحت نظر دکتر، از کرم ضد آفتاب باSPF  بالای 15 استفاده کنن تا از مضرات این اشعه در امان بمونن. بهتره که از مرطوب کننده هایی که شامل ضد آفتاب هم هستن، استفاده کنن.

 

10- واسه در امان موندن از اشعه فرا بنفش خورشید، این دسته از بیماران باید همیشه در طول روز علاوه بر به کار گیری کرم ضد آفتاب، از کلاه لبه دار هم استفاده کنن تا اشعه خورشید مستقیما به اونا نتابد. به کار گیری لباسای آستین بلند و شلوار و جوراب هم واسه این منظور بسیار پیشنهاد شده.

 

11- این بیماران باید در ساعات بالاترین درجه تابش نور خورشید که معمولا بین 10 صبح تا 4 بعدازظهره، از منزل خارج نشن و یا در مکانای مسقف (سایه) قرار بگیرن تا اندازه قرار گرفتن در برابر اشعه خورشید رو به کمترین حد ممکن اندازه ممکن برسانند.

 

12- در صورت مشاهده هر گونه تغییر رنگ پوست در مناطق جور واجور بدن، خیلی سریع به دکتر خود اطلاع بدن. واسه این منظور لازمه که دست کم هفته ای یه بار، پوست بدن خود رو در جلوی آینه مورد معاینه بذارن تا هر گونه تغییر رنگ رو تشخیص بدن.

 

13- از صابونای شامل گلیسیرین استفاده کنن تا پس از استفاده، دچار خشکی پوست نشن. صابونای شامل جوی دو سر معمولا خارش پوست رو آرامش میدن.

پس در نوع صابون دقت کنین و حتی امکان از صابونای معمولی که دلیل خشکی پوست می شن، استفاده نکنین.

 

اخطار

– اگه در بین شیمی درمانی، سوزش غیر طبیعی و شدیدی رو در پوست خود احساس کردین، حتما به دکتر خود اطلاع بدین، چون ممکنه این سوزش به وجود اومده به وسیله واکنشای آلرژیک بدن شما نسبت به مواد شیمیایی تزریق شده باشه.

 

پوست، پوشش خارجی بدن هر انسانیه و سلامت اون انگار نشون دهنده سلامت داخل بدنه. پس تلاش کنین با رعایت موارد گفته شده در طول شیمی درمانی، سلامت پوست خود رو حفظ کنین.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *