13 راز درباره چشم که نمی‌دانید

13 راز درباره چشم که نمی دونین

تستای سالیانه چشم تنها راه واسه جلوگیری از بیماریای چشم هستن. این اصلا خوب نیس که منتظر بمونیم تا علائم  بیماریای چشمی واسه مون مشکل ساز شن و بعد به دکتر مراجعه کنیم.

1- هیچوقت از دستمال کاغذی یا دستمال توالت واسه پاک کردن شیشه عینک خود استفاده نکنین. این دستمالا از چوب ساخته شدن و شیشه های عینک شما رو خش میندازن. بلکه از پارچه های بسیار نرم و لطیف مثل ابریشم استفاده کنین.

 

2- خیلی از مردم می دونن که اشعه ماورای بنفش (UV) به پوست آسیب جدی میرسونه، اما نمی دونن که این اشعه واسه چشما هم مضره. شما از کسائی هستین که تنها وقتی که آسمون آفتابیه عینک آفتابی می زنید؟

قطره های چشم (از هر نوع)، اگه در یخچال نگهداری شن، سوزش کمتری ایجاد می کنن و یه ماه پس از باز کردن درب اونا، باید اونا رو دور انداخت

عینک آفتابی ای رو انتخاب کنین که به اندازه کافی واسه جلوگیری از ورود این اشعه از بالا و پایین بزرگ باشه، حتی دور و بر اونم کلفت باشه.

 

3- خیلی از ما فکر می کنیم، پس از یه جراحی چشم، به سرعت می تونیم به زندگی عادی خود برگردیم، اما در واقع واسه خیلی از افراد، این زمان، مقدار بیشتر زمان میبره. پس از اینکه مجبور شدیم روی یه متن تمرکز کنیم، میفهمیم که آنقدرا هم که فکر می کنیم کار ساده ای نیس و به وقتی بیشتر نیازه.

 

 

4- عینک آفتابی پولاریزه واسه کم کردن حساسیت نسبت به نور و درخشش اون از اجسام براق، بسیار مناسب هستن، اما موقع دیدن صفحه موبایل یا سیستمای راهیاب، شما رو با مشکل مواجه می کنن. این مشکل حتی واسه دیدن صفحه های دستگاه های خودپرداز جدی تر هستش. پس در این موارد اونو از چشم تون وردارین.

 

5- بر خلاف اینکه نسلای جور واجور، درباره فواید هویج، به فرزندان خود بسیار گفتن، فقط هویج بهترین غذا واسه چشم ها نیس. شاید بشه این امتیاز رو به اسفناج، کلم پیچ و دیگه سبزیجات با برگ تیره هم نسبت داد.

 

6- قطره های چشم (از هر نوع)، اگه در یخچال نگهداری شن، سوزش کمتری ایجاد می کنن و یه ماه پس از باز کردن درب اونا، باید اونا رو دور انداخت.

 

7- بعضی از پزشکان بیماران رو جهت جراحی آب مروارید تحت فشار قرار میدن. اگه واسه جراحی با مشکلات مالی مواجه هستین، باید گفت که صبر کردن واسه این جراحی آسیبی به چشماتون نمیرسونه. آب مروارید فقط دید شما رو با مشکل روبرو می کنه مانند اینه که از یه پنجره کثیف به بیرون نگاه کنین. البته تا حد امکان تلاش کنین زودتر پولی جفت و جور کرده و این جراحی رو انجام بدین.

 

8- مطالعه در نور کم به چشمون شما آسیب میرسونه و بدترین چیزی که ممکنه اتفاق بیفته سردرد شدن شماس.

 

9- اگه از لنزهای مدت دار استفاده می کنین، اونا رو قبل از خواب در بیارین. احتمال عفونی شدن چشما موقع خوابیدن با این لنزها، 10 تا 15 برابر بیشتره.

 

10- وقتی که به قطره چشم نیاز دارین، اون قطره ای رو که از خیلی وقت پیش در کابینت نگه داشتین، استفاده نکنین. اگه چشم شما عفونی شده باشه، این قطره شاید قرمزی چشم رو بهتر کنه، اما ممکنه باعث بدتر شدن عفونت شه. بعضی افراد چشم خود رو به خاطر همین اشتباه از دست دادن.

 

11- ورم ملتحمه چشم همیشه خوش خیم نیس. بعضی بیماران به خاطر این مریضی دچار حساسیت به نور شده و یا بینایی خود رو از دست میدن. اما خیلی از پزشکان، آنتی بیوتیک رو واسه درمان اون تجویز می کنن که اگه مشکل ویروسی باشه هیچ کمکی نمیکنه. اما اگه گرفتار به ورم ملتحمه باکتریایی شده باشین، شاید اینجور درمانی واسه شما اثر داشته باشه.

 

12- تستای سالیانه چشم تنها راه واسه جلوگیری از بیماریای چشم هستن. این اصلا خوب نیس که منتظر بمونیم تا علائم  بیماریای چشمی واسه مون مشکل ساز شن و بعد به دکتر مراجعه کنیم. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، بعضی بیماریای چشمی تا وقتی که بینایی شما رو از بین نبرن، بروز نمی کنن.

 

13- اگه سن شما بالای 60 ساله و تصمیم به عمل جراحی لیزیک چشم گرفتین، صبر کنین تا دچار آب مروارید شید. بعد دکتر می تونه بینایی شما رو طی جراحی آب مروارید بازسازی کنه.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *