13 درد در ناحیه شکم را باید جدی گرفت

: 13 درد در ناحیه شکم رو باید جدی گرفت

:  شکلای جور واجور درد شکم رو کامل بشناسین و در مواقع خطر حتما خیلی سریع به دکتر برید.

بعضی از دردهای شکمی ، ساده و بی ارزش ان و به درمان نیاز ندارن و خود به خود هم بهبود پیدا میکنن اما بعضی وقتا دردهای شکمی، خطرناک و حتی کشنده هستن و اگه طی چند ساعت به کمک مریض نشتابیم، جون و سلامت ایشون در خطر قرار میگیره….

شکم به حد فاصل بین پرده دیافراگم (پرده زیر ریه ها) تا ناحیه ورودی لگن می گن و یکحفره تو خالیه که بعضی اندامای توخالی مثل بخش کوچیکی از مری، معده، روده بزرگ و کوچیک و هم کبد، لوزالمعده طحال و کیسه صفرا در اون جای گرفتن. در دو طرف مهرها و در ناحیه پشت، کلیه و سیستم مجاری ادراری و کمی پایین تر و در ناحیه تحتانی شکم، رحم، تخمدانا و ضمائم اون در جنس مونث قرارگرفته ان.

آسیب و مشکل کارکرد در هر کدوم از این بخشا باعث ایجاد درد می شه. از اونجا که این انداما در کنار هم قرار گرفتن، یکی از بهترین روشای اولیه واسه تشخیص درد، توجه به علایم و نشونه های ظاهریه. دردهای شکمی متفاوت و از شایع ترین علل مراجعه بیماران به دکتر هستن.

13 نوع از اونا که به پیگیری نیاز دارن عبارتند از:

درد ارجاعی

منشأ این دردها از محوطه خارج شکمیه یعنی مریض با درد شکم به دکتر مراجعه می کنه و بعد از معاینه ها و آزمایشا معلوم می شه مثلا درد مربوط به عفونت قسمت تحتانی ریه و در اثر سینه پهلو کردن بوده یا عفونت باعث انتشار درد به چاله شکمی شده. این نوع دردها از نوع ارجاعی هستن.

درد شدید و نفس گیر

دردهای ضعیف کننده و شدید که فرد در اثر اون خمیده و دولا راه میره، نمی تونه بخوابه یا قادر به حضور در محل کارش نیس، از نوع شدید هستن و به بررسی نیاز دارن.

درد متداوم

دردهای کوتاه مدت شکمی معمولا مهم نیستن مثلا تولید گاز زیاد در روده ها و حرکات اون ممکنه درد بسازن و معمولا بعد از مدت کوتاهی، بهبود پیدا میکنه ولی موندگاری اون می تونه مشکل ساز باشه، دردهای شدید عودکننده و زمان برده از مواردی هستن که باید بررسی شن.

درد همراه با تب

درد همراه با تب، درد غیرمعمولی و معمولا نشون دهنده وجود عفونت داخل بدنه. بعضی وقتا زخمای معده یا اثنی عشر دچار آسیب پارگی می شن و در چاله شکم عفونت ایجاد می کنن. آبسهای داخل شکمی، التهاب کیسه صفرا یا لوزالمعده و سنگای کلیوی که دچار آسیب شدن، از دلیلای مهم تب همراه با دل درد هستن و همه بیماریای مهمی هستن.

درد همراه با زردی پوست

وجود درد همراه زردی پوست، به بررسی دقیق تر و گاه بستری مریض نیاز داره. این علامت می تونه به دلیل وجود سنگ کیسه صفرا ، تکون خوردن اون و در نتیجه انسداد مجرای صفراوی باشه. این بیماران با دل درد شدید و استفراغ مراجعه می کنن و بعضی وقتا لازمه در اسرع وقت تحت عمل جراحی قرارگیرند.

دردی که به پشت می زنه

دردهایی که به پشت میزنن، ممکنه با دردهای کمر یا دردهای عضلانی اشتباه گرفته شن ولی همراهی درد شکم و درد پشت گاه به دلیل التهاب پانکراس (پانکراتیت) یا التهاب و زخم اثنی عشر است. این بیماران باید از نظر قلبی هم بررسی شن.

درد همراه با خونریزی گوارشی

درد شکم و استفراغ شامل خون، می تونه به دلیل خونریزی از مری یا معده باشه. خونریزی بعضی وقتا به وجود اومده به وسیله وجود زخم در دستگاه گوارش فوقانی، بیماریای طولانی کبدی یا حتی سرطانای دستگاه گوارشه. بعضی وقتا خونریزی گوارشی خود رو با مشکی رنگ شدن مدفوع نشون میده و بعضی وقتا در فرد دچار دردشکم، خون روشن به همراه مدفوع یا بدون اون از مقعد دفع می شه. در همه این موارد باید هرچه سریع تر به دکتر مراجعه شه.

8 دردی که با تغییر وضعیت شدید شدن پیدا میکنه

اگه در اثر حرکت، پهلو به پهلو شدن و سرفه درد ناحیه شکم شدید شدن شه، شاید اتفاق مهمی افتاده و پرده پوشاننده چاله شکم دچار التهاب شده. به این حالت پریتونیت می گن. پریتونیت یکی از اورژانسای پزشکیه و بیشتر به عمل جراحی اورژانس نیاز داره. اینجور آدمایی در زمان معاینه شکم با کوچیک ترین فشار روی جدار شکم دچار درد بسیار شدید می شن. سوراخ شدن جدار روده یا معده و انسداد عروقی که به روده ها خونرسانی می کنن، از دلیلای منتهی به پریتونیت (التهاب چاله داخلی شکم) هستن.

دردی که به کشاله ران تیر میکشه

دردهایی که از ناحیه کمر شروع و به کشاله ران انتشار پیدا میکنن، معمولا به وجود اومده به وسیله بیماریای کلیوی مانند عفونت کلیه و سنگای کلیوی هستن. بیماران بیشتر شکایتای دیگری مثل سوزش ادرار، تهوع و استفراغ هم دارن.

درد عصبی

بعضی بیماران هنگام مراجعه به یه نقطه خاص مانند ناف یا پهلو یا نقطه ای در زیر دنده ها اشاره می کنن و از درد این نواحی شاکی هستن و در معاینه و بررسیای نکته ای که نشون دهنده مریضی باشه، یافت نمی شه. این دردها بیشتر جنبه روحی روانی (سایکوسوماتیک) دارن. در این زمان پزشکان مریض رو به خواب خوب، ورزش و کنترل استرسای محیطی تشویق می کنن و در صورت ضرورت به روان دکتر برگشت میدن.

دردی که در اثر فعالیت ایجاد می شه

این نوع درد شکم باید جدی تر بررسی شه. اگه درد بالای شکم در اثر فعالیت، مثلا ورزش یا از پله بالا رفتن ایجاد شه، به خصوص اگه با تهوع و تنگی نفس یا تعریق همراه باشه، ممکنه درد قلبی باشه. بدیش اینه مبتلایان به اینجور دردهایی خیلی دیر مراجعه می کنن و بیشتر درد رو به مشکلات معده نسبت میدن.

ویژگی مهم درد قلبی اون هستش که در اثر فعالیت شدید شدن می شه و با استراحت بهبود پیدا میکنه. بعضی وقتا درد به وجود اومده به وسیله حمله قلبی اصلا در قفسه سینه یا بازوها احساس نمی شه و فقط در ناحیه بالای شکم احساس می شه.

درد زونا

یه مریضی ویروسیه که بعضی وقتا با درد تقریبا شدید شکمی شروع می شه و اول تشخیص اون سخته ولی بعد از حدود یه هفته از شروع علایم، ضایعات تاولی اون در ناحیه دردناک شکم ظاهر و تشخیص قطعی می شه. معمولا این درد یه طرفه س.

درد قاعدگی
 
در بیشتر خانوما به فاصله کمی قبل از شروع عادت ماهانه شروع می شه. خیلی از خانوما با این نوع درد آشنایی دارن و اونو در هر بار قاعدگی تجربه می کنن. اگه هر دوره درد به صورت غیرعادی و متفاوت از دوره های قبلی بود، مریض باید تحت بررسی قرارگیرد. ممکنه کیست تخمدان پاره شه یا حتی بارداریای خارج رحمی، مثل این دردها رو بسازه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *