13 خاصیت کلروفیل (رنگ سبز تیره سبزی ها) | طب ایرانی

۱۳ خاصیت کلروفیل (رنگ سبز تیره سبزیا)

13 خاصیت کلروفیل (رنگ سبز تیره سبزیا)

خاصیت کلروفیل ٬ سبزیای دارای برگ سبز تیره

شاید شمام نکات زیادی درباره اهمیت شکلای جور واجور سبزی ها، خصوصاً سبزیای دارای برگ سبز تیره، شنیده باشین. این سبزیا از منظره های جور واجور، مواد غذایی کامل و عالی حساب می شن و بخش اصلی اهمیت خودشون رو به کلروفیل مدیون هستن.

کلروفیل، یه جور رنگدونه سبزه که نقش مهمی در عمل فتوسنتز رو دوش داره. اما نکته مهم تر اینه که کلروفیل، فواید زیادی هم به بدن ما میرسونه.

۱. کنترل گرسنگی

تحقیقات نشون دادن که مواد غذایی شامل کلروفیل می تونن به سرکوب گرسنگی کمک کنن. براساس این تحقیقات، احساس گرسنگی بعد از مصرف وعده های غذایی شامل کلروفیل کم میشه و سطح قند خون هم به وضعیت پایدار می رسه. محققان با در نظر گرفتن همین یافته ها، تأکید می کنن که به کار گیری کلروفیل باید به عنوان یکی از راه های مؤثر واسه مدیریت گرسنگی و کاهش وزن مطلوب در نظر گرفته شه.

۲. کاهش بوی بد دهن و بدن

تحقیقات دیگه هم به تاثیر کلروفیل در تحریک آنزیمای سم زدای کبد اشاره کردن و نشون دادن که کلروفیل می تونه از بدن در مقابل ترکیبات سرطان زا مراقبت کنه

یکی از ویژگیای مهم کلروفیل، اینه که بوی بد بدن و بوی بد مدفوع رو کم می کنه. تحقیقات نشون دادن که کلروفیل علاوه بر این ویژگی مهم، مشکل یبوست و نفخ زیادتر از اندازه رو هم کمتر می کنه. کلروفیل می تونه با کنترل رشد باکتریا در دستگاه گوارش، مانع از منتشر کردن بوی به وجود اومده به وسیله مصرف سیر و پیاز در دهن یا بدن شه. هم اینکه، کلروفیل میتونه فعالیت بعضی پروتئازها که با تولید ترکیباتی مثل پلی امینا و اسکاتول باعث ایجاد بوی بد می شن رو هم کنترل کنه و از این روش امکان ایجاد بوی بد در بدن و دهن رو بگیره.

۳. تسریع روند درمون زخم

حدوداً ۱۰۰ سال پیش بود که محققان واسه اولین بار، نقش کلروفیل رو در تسریع روند درمون زخما کشف کردن. بعدا در دهه ۱۹۵۰ میلادی، محققان دانشگاه باتلر دوباره بحث کاربرد کلروفیل رو در درمون زخما مطرح کردن. تحقیقات جدیدتر نشون میدن که اگه کلروفیل به شکل اسپری استفاده شه، روند درمون زخما رو به طور زیادی تسریع می کنه.

۴. پاک سازی

آلاینده های زیست محیطی مانند فلزات سمی، می تونن خیلی سریع به سلامت ما آسیب برسانند. حالا خوبیش اینه، ترکیبات کلروفیل به فلزات سمی وصل می شن و از جذب اونا جلوگیری می کنن. حتی تحقیقات نشون دادن کلروفیل می تونه همین کار رو با بعضی از ترکیبات سرطان زا بکنه. توانایی کلروفیل در نابود کردن یه جور ماده سرطان زا به نام آفلاتوکسین ثابت شده.

۵. مراقبت از DNA در مقابل غذاهای سرخ کردنی

غذاهای سرخ کردنی شامل مواد شیمیایی خاصی هستن که به بافت کولون و DNA سلولای کولون آسیب می رسونن. با این حال، ثابت شده که مصرف مواد غذایی شامل کلروفیل در کنار غذاهای سرخ کردنی، آسیب DNA سلولای کولون رو کم می کنه. البته نباید فکر کنین که با این ترفند می تونین هر روز غذاهای سرخ کردنی بخورین چون بهترین کار، هنوزم دوری از مصرف این نوع از غذاهاست.

۶. قدرت آنتی اکسیدانی فوق العاده

قرار گرفتن کلروفیل در گروه مواد غذایی بسیار مغذی، به دلیل خواص آنتی اکسیدانی مهم و ارزش تغذیه ای اون هستش. کلروفیل، رادیکالای آزاد رو نابود می کنه و در نتیجه از سلولای بدن در مقابل آسیبای اکسیداتیو مراقبت می کنه. یکی از گیاهانی که شامل کلروفیل بسیار زیادیه، کونیزا تریلوبا (Conyza triloba) اسمشه که کارکرد ذکرشده رو با قدرت زیادی انجام میده.

خاصیت کلروفیل ٬ سبزیای برگ سبز تیره

۷. پیشگیری از سرطان

با اینکه تحقیقات هنوز نشون نداده ان که کلروفیل می تونه همه شکلای جور واجور سرطان رو به طور کاملً درمان کنه، اما محققان بازم به تواناییای بالقوه این ماده غذایی امیدوار هستن و تحقیقات زیادی رو درباره اون انجام میدن. تعدادی از همین تحقیقات اثبات کردن که کم بودن اندازه کلروفیل در رژیم غذایی مردان، خطر دچار شدن به سرطان کولون رو تا حدود زیادی زیاد می کنه. تحقیقات دیگه هم به تاثیر کلروفیل در تحریک آنزیمای سم زدای کبد اشاره کردن و نشون دادن که کلروفیل می تونه از بدن در مقابل ترکیبات سرطان زا مراقبت کنه.

۸. مقابله با عفونت کاندیدا

یکی از ویژگیای مهم کلروفیل، اینه که بوی بد بدن و بوی بد مدفوع رو کم می کنه. تحقیقات نشون دادن که کلروفیل علاوه بر این ویژگی مهم، مشکل یبوست و نفخ زیادتر از اندازه رو هم کمتر می کنه

عفونت کاندیدا، یکی از مشکلات اساسی واسه خیلی از افراده و می تونه به خستگی، افسردگی و مشکلات گوارشی منجر شه. البته این موارد، فقط بخشی از مشکلات به وجود اومده به وسیله عفونت کاندیدا هستن. با این حال، تحقیقات نشون دادن که به کار گیری ترکیبات کلروفیل، رشد کاندیدا آلبیکانس رو متوقف می کنه.

۹. آرامش قرمزی و تورم

در طب سنتی و قدیمی، همیشه از برگای سبز طبیعی واسه درمان عفونت های جور واجور استفاده شده. با در نظر گرفتن اینکه روشای مدرن پزشکی با اثربخشیای محدود و فهرست بلندی از مشکلات بد همراه بودن، روشای درمان طبیعی دوباره روش زوم شده و رو به رشد هستن. بخاطر این، چندین مورد از تحقیقات نشون دادن که برگای سبز شامل کلروفیل به آرامش قرمزی و تورم کمک می کنن.

۱۰. افزایش آهن بدن

محققان می گن که به کار گیری کلروفیل اصلاح شده که با نام کلروفیلین هم شناخته می شه، می تونه اثر فوق العاده ای در درمان مریضی کم خونی داشته باشه. در حالی که امروزه محققان تلاش می کنن تا داروهای جدیدی با به کار گیری کلروفیلین تولید کنن، اما لازم نیس که منتظرشان بمونیم چون هممون می تونیم از خود کلروفیل به شکل سبزیای برگ سبز تیره استفاده کنیم.

۱۱. مراقبت از پوست

کلروفیل دارای خواص ضدویروسیه و به خاطر همین می تونه واسه سلامت پوست هم به درد بخور باشه. همین ویژگی از به وجود اومدن تبخال در ناحیه دهن یا اندام تناسلی مانع می شه. حتی به کار گیری پمادها یا کرمای شامل کلروفیل، تعداد زخما رو کم می کنه و زمان درمون پیدا کردن زخما رو هم کوتاه تر می کنه. علاوه بر اینا، کلروفیل می تونه از پوست در مقابل دچار شدن به مریضی زونا هم مراقبت کنه، علائم پوستی مانند زخمای دردناک رو کم کنه و خطر دچار شدن به سرطان پوست رو هم پایین بیاره.

۱۲. تقویت ماهیچه ها

منیزیم موجود در کلروفیل به انقباض عضله ها کمک می کنه و درنتیجه اونا رو قوی تر نگه می داره. مصرف نکردن مواد غذایی شامل کلروفیل، شما رو از منیزیم اون محروم می کنه و در نتیجه کمبود این ماده غذایی می تونه به ضعیف کردن عضلهاتون منجر شه. نکته دیگه اینکه سبزیای برگ سبز نباید در برابر گرما زیاد قرار بگیرن، چون این کار می تونه اندازه کلروفیل طبیعی رو در اونا کم کنه.

۱۳. کنترل فشار خون

یکی از فواید دیگه کلروفیل، حفظ فشار خون در وضعیت طبیعیه. با در نظر گرفتن همین ویژگی، مصرف کلروفیل می تونه واسه افراد گرفتار به مشکل رینود هم به درد بخور باشه. افراد گرفتار به این مشکل نادر با ضعیف شدن جریان خون در انگشتای دست و پا مواجه می شن، اما کلروفیل می تونه جریان خون رو در بدن این آدما به وضعیت طبیعی برگرداند.

کلروفیل؛ یه مکمل غذایی عالی

کلروفیل دارای طیف بزرگی از فواید عجیب و مهمه و خیلی راحت در دسترس همه آدما قرار داره. مواد غذایی غنی از کلروفیل هم واقعاً مهم هستن و مقدار خیلی از شکلای جور واجور املاح و مواد مغذی لازم واسه سلامت قلبی و عروقی، عضلانی و عصبی رو جفت و جور می کنن. مصرف مواد غذایی شامل کلروفیل یا به کار گیری مکملای غذایی دارای کلروفیل، بهترین تاثیر رو دارن.

منبع:salamat.ir

.

منبع : abartazeha.com

جمع آوری به وسیله بخش طب سنتی و گیاهان دارویی | خواص عرقیات سایت

  • مطالب در رابطه
  • یه جور سبزی ضد رماتیسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *