13 خاصیت منحصر به فرد خیار | سبزیجات

13 خاصیت منحصر به فرد خیار

خیار از شکلای جور واجور میوه هاییه که در تموم فصول سال در دسترسه و هم اینکه قیمت مناسبی هم داره. شاید به خاطر همین 2 فاکتوره که اهمیت چندانی به خواص طلایی اون داده نمی شه. اما جالبه بدونین این میوه خواص بیشماری داره که در ادامه به اونا می پردازیم. با دکتر سلام همراه باشین.

پرورش اون بسیار آسونه و کشاورزانی که تازگیا کارشون رو شروع کردن می تونن به آسونی اونو بکارند، ساقه های رونده و گلای زرد کوچیک اونم به محل زیبایی می بخشن.

۱. یه خوراکی کامله

خیار مانند یه مکمله همه چیز رو در خود داره. هرچند ما خوب میدونیم حدود ۹۵ درصد خیار آبه… اما همون ۵ درصد باقی مونده به اندازه ای خوبه که فرق زیادی بوجود میاره. خیار مجموعه کامل ویتامینای B رو از ۱ تا ۶ داره. پر از کلسیم، منیزیم، آهن، پتاسیم، و روش. بتاکاروتن و ویتامین C هم در این فهرست هستن، نیاز به گفتن نیس که ویتامین k هم داره که به همراه کلسیم استخوانا رو تقویت می کنه. به نظر می رسه درمانی عالی واسه خیلی از چیزها مثل سردرد، بهبود روحیه یا سلامت کلیه.

۲. سیرکننده س

خیار خوب سیرتان می کنه. این کالری صیفی بی فایده نیس، اما کالری آب نبات و خوراکیای بی کیفیت بی فایده س. شاید چربی خیار کم باشه، اما یه وقتی که سیر نگه تون می داره بیشتر از چیزیه که از این صیفی توقع دارین، چون کمی کربوهیدرات هم داره، و همونجوریکه گفتیم ویتامینای B شما رو فعال نگه می داره و گردش خون تون رو حفظ می کنه. هیچی جای یه فنجون قهوه رو نمی گیره اما- خیار می چسبد قربان، درسته؟

۳. کم کالری ولی مغذیه

هر ۱۰۰ گرم خیار تقریبا فقط ۱۵ کالری داره. مصرف این صیفی در سالادها و کنار خوراکای گوشتی به همراه سبزیجاتی مانند کلم طعمی ملایم بوجود میاره، و با مواد مغذی مختلفی که داره فورا سیرتان می کنه.

۴. بخار زدایی می کنه

خیار ضد بخار آینه س. وقتی خودمو تصور کردم که یه خیار رو بریده ام و اونو به آینه می مالم، در دل خندیدم. اما واقعا از بخار گرفتن شیشه و آینه جلوگیری می کنه و عطری ملایم به جا میذاره که مانند عطر چشمه آب گرمه. خمیر دندون هم جواب میده اما پوست تمیز خیار که نمی خواین بخورین ارزون تره.

۵. از بین برنده آفاته

خیار رو در آلومینیوم یا ظرفای نازک بذارین و در محیط بذارین، این واقعا آفات رو نابود می کنه. بله، جالبه. گذاشتن چند برش خیار روی حلبی دلیل عکس العمل شیمیایی ای می شه که حلزونا و دیگه آفات رو ناراحت می کنه. با این حال ما آدما نمی تونیم این عکس العمل رو احساس بدیم.

۶. تولید کننده کولاژن و ضد چین و چروکه

مواد مغذی گیاهی که در خیار هست، واسه اجناس زیبایی ایده آل هستن. مالیدن خیار به پوست، مخصوصا در قسمتای مشکل دار که حجم و سفتی بیش تری نیاز داره، دلیل تولید دوباره کلاژن می شه. واسه چین و چروک ها هم فوق العاده س.

۷. نیرو بخش ، آرامش بخش و ضد سردرده

خیار مانند آب نارگیل بی انتها نیروبخشه و به نظر می رسه بیشتر از آب رطوبت داره. خوردن چند قطعه خیار قبل از خواب و بعد از نوشیدن، ذخیره آب خیلی بیش تری به مغز میده، به خاطر همین از سردرد جلوگیری می کنه. مغز هم تا حد خیلی از آب تشکیل شده.

۸. نورانی کننده س

واسه کفشای چرم تون، اونو جانشین موز کنین. برق انداختن کفش هاتون با خیار بعد از تمیز کردن اون با یکدست تمیز، می تونه درخششی زیبایی به اون بده.

۹. صدای جیر جیر لولالی درب رو رفع می کنه

موندگاری رطوبت خیار می تونه شما رو از شر جیر جیر لولای در خلاص کنه. شاید دلیل اش محتوای کلاژن و آب موجود در اون هستش.

۱۰.پاک کننده بسیار قویه

روشای درمانی آب گرم همیشه گرانه و انجام شون در خونه خیلی ارزون تره. یه درمان خونگی دیگه که می تونین انجام بدین، اینه که یه قطعه خیار رو تو یه قابلمه آب در حال جوش بجوشونین. کنار آب در حال جوش وایسید تا اثرات درمانی این رایحه، و هم بخار پاکیزه رو دریافت کنین. این بخار تموم منافذ رو، مخصوصا در صورت تون باز می کنه، و خالی کردن جوش ها رو بی خطر می کنه. حتی می تونین بذارین باقی مونده خیار سرد شه، و در حموم اونو به صورت و بدن تون بمالید. شاید بخواین اونو با اجناس طبیعی دیگه مانند شکر قهوه ای، نمک دریا، عصاره ها و چیزای دیگه ای به جز اینا ترکیب کنین تا یه پاک کننده درست کنین.

۱۱. تنفس رو باطراوت می کنه

تنفسی باطراوت تر داشته باشین! جالبه، داره به درد بخور و مفیدتر می شه. جویدن خیار به طور کامل، حتی به مدت یه دقیقه، می تونه تنفس بد رو تا حد زیادی برطرف کنه. ترکیب اون با لیمو در آب، جایگزینی فوق العاده واسه نعنا هستش.

۱۲. براق کننده س

روش سبز جدید واسه برق انداختن! چسبناکی خیار کم تر از موزه، پس این یه خبر خوبه که می تونه چیزها رو برق بندازه، نه فقط کفشا رو، بلکه سطوح استیل ضدزنگ رو هم برق میندازه.

 ۱۳. تمیز کننده خطوطه

خیار پاک کننده مداد شمعی و خودکاره. چی؟ حالا برید و امتحان کنین. پوست خیار می تونه اثر خودکار و مداد شمعی رو از دیوار پاک کنه!

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *