13 بیماری ناخوشایند ناشی از کم خوابی

: این روزا بی خوابی یکی از مشکلات کلی در جوامع انسانیه. دل مشغولیای زیادتر از اندازه آدما، اونا رو دچار کم خوابی می کنه که این موضوع می تونه از نظر جسمی و روحی اثرات داغون کننده ای واسه آدما به دنبال داشته باشه.

: 13 مریضی ناخوشایند به وجود اومده به وسیله کم خوابی

کم خوابی

در ادامه به بررسی ۱۳ خطری می پردازیم که در صورت کم خوابی ممکنه گریبان گیر آدمایی شه که از این مشکل رنج می برن.

۱- بدرفتاری:

براساس تحقیقات انجام شده، بدخلقی از جمله شکایات زیاد دور و بریا افرادیه که کمتر از اندازه طبیعی می خوابن. این تیم از محققان تعدادی از افراد کم خواب رو زیر ذره بین قرار دادن و به این نتیجه رسیدن که این افراد در برابر بعضی مسائل عکس العمل تندتری تلاش می کنن.

۲-سردرد:

براساس تحقیقات انجام شده به وسیله محققان ۳۶ تا ۵۸ درصد از آدمایی که متبلا به مشکلات تنفسی  در زمان خواب هستن، با سردردهای غیرقابل وصفی در زمان بیدار شدن روبرو می شن. دلیل این سردردها بیدار شدنای متوالی در طول خوابه که به بی خوابی منجر می شه.

۳-ناتوانی در یادگیری:

بی خوابی در حافظه کوتاه مدت هم بی تاثیر نیس. با در نظر گرفتن اینکه حافظه کوتاه مدت بخش مهمی از چرخه یادگیری است، از این رو بی خوابی می تونه تاثیر خیلی عجیبی روی توانایی افراد واسه به یادآوردن کلماتی داشته باشه که روز پیش اونا رو به حافظه خود سپرده ان.

۴-زیاد شدن وزن:

آدمایی که دچار مشکلات خواب هستن و به اندازه کافی نمی خوابن، دچار مشکلات هورمونی شده و در نتیجه اشتهای بیشتری واسه خوردن غذاها با کالری بالا دارن.

۵-کاهش بینایی:

کم خوابی می تونه مشکلاتی رو در بینایی افراد بسازه که از جمله اون میشه به ایجاد دید تونلی، دوبینی و تار شدن بینایی اشاره کرد.

۶- مریضی قلبی:

براساس یافته های محققان، آدمایی که در شبونه روز تنها چهار ساعت می خوابن در مقایسه با آدمایی که هشت ساعت می خوابن، ضربان قلب بالاتری دارن.

۷- آسیب پذیری در مقابل بیماریا:

در صورت بی خوابی حتی واسه یه شب، سیستم دفاعی بدن به اندازه ای ضعیف می شه که تا حدودی قدرت اون واسه مقابله با میکروارگانیسما از بین میره.

۸- پر ادراری:

وقتی که آدم به خواب میره، سیستم تولید ادرار در بدن روند آرامتری رو در پیش میگیره اما وقتی که فردی در طول شب بیدار می مونه، خبری از روند آروم تولید ادرار نیس.

۹- مشکل صحبت:

کم خوابا، توانایی بیان تفکرات خود به شکل جملات رو نداشته و نمی تونن چیزی که رو که تو ذهن دارن، به درستی انتقال بدن.

۱۰- سرماخوردگی:

آدمایی که ۹۲ درصد از زمان در تختخواب بودن رو می خوابن، ۵.۵ برابر بیشتر از آدمایی که ۹۸ تا ۱۰۰ درصد از این زمان رو می خوابن، احتمال سرماخوردگی دارن.

۱۱- مشکلات سیستم گوارشی:

اگه کم خوابی به شکل همیشگی تکرار شه، سندروم التهاب روده شدیدتر می شه.

۱۲- دیابت:

بیدار موندن می تونه منتهی به ایجاد مقاومت در برابر انسولین و در نتیجه گرفتار شدن به مریضی دیابت نوع دوم شه.

۱۳- مشکلات ژنتیکی:

فردی که در طول یه هفته هر شب کمتر از شش ساعت بخوابه، کارکرد بیشتر از ۷۰۰ ژن دچار مشکل می شه.

جمع آوری و تنظیم: گروه هفت گنج

www.7ganj.ir

منبع:ماهنامه مطب – جوونه خانی

.

منبع : 7ganj.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *