13 باور غلط درباره شامپوها و صابون‌ها

13 باور غلط درباره شامپوها و صابونا

باورهایی در مورد به کار گیری صابون و شامپو بین مردم رایجه که بیشتر اونا غلطه و لازمه اصلاح شن. بعضی از این باورها رو با هم تقدیم حضوتون می کنیم.

1- واسه بدن کودکان میشه از شامپوی بدن بزرگسالان استفاده کرد.

این باور اشتباهه. این کار باعث خشک شدن پوست کودکان می شه. شامپوی بزرگسالان قدرت پاک کنندگی بالایی داره، در حالی که بدن کودکان تا رسیدن به بلوغ و فعال شدن غدد چربی، چرب نمی شه.

 

2- صابونای مایع بهتر از صابونای جامد تمیز می کنن.

این باور اشتباهه. ترکیب این دو نوع صابون متفاوت نیس، فقط حسن صابونای مایع اینه که بهداشتی تره و هر فردی به اندازه مصرف از اون برمی داره و باقی اون مانند صابون جامد خیس و آلوده نمی شه.

 

3- شامپوهای اسکراب، بدن رو تمیزتر می کنن.

این باور اشتباهه. این نوع شامپوها شامل مواد اسکراب هستن و باعث لایه برداری از پوست می شن و واسه پوستای بسیار چرب مناسب هستن که جوشای ریز چربی مانندی دارن. این شامپوها ضمن تمیزکردن پوست، لایه برداری ضعیف هم می کنن تا دانه های چربی برطرف شن. این شامپوها اثر درمانی دارن و فقط باید با تجویز دکتر مصرف شن.

 

4- واسه شستشوی صورت باید از لوسیونای خاصی استفاده کرد.

این باور اشتباهه. اگه پوست چرب یا نرمالی دارین، واسه شستشوی صورت از هر صابونی می تونین استفاده کنین، اما اگه پوستتون خشکه، باید از پنا استفاده کنین. پنا، صابونایی با pH قلیایی ضعیف هستن.

ژلا و لوسیونای مخصوص صورت هم همون ترکیب صابون رو با pH جور واجور دارن که فرد بعد از به کار گیری اونا احساس خشکی پوست نمی کنه.

چون مواد قلیایی صابون ضدمیکروبه، امکان رشد میکروب روی صابون جامد وجود نداره. صابون فقط در شرایطی آلوده می شه که پس از خیس شدن، هفته های طولانی استفاده نشه

5- استفاده روزانه از صابون واسه شستشوی بدن مضره.

این باور تا حدی اشتباهه. کسائی که پوست نرمال و چربی دارن، می تونن هر روز یه دست تنشون رو با صابون بشورن، اما کسائی که پوست خشکی دارن، بهتره بدنشون رو با صابون اسیدی یا خنثی یه روز در میان بشورن.

 

6- هر چی شامپو بیشتر کف کنه، بهتره.

این باور تا حدی اشتباهه.اگه پوست چربی دارین، این موضوع درسته، اما اگه پوست خشکی دارین از شامپوهایی استفاده کنین که کمتر کف می کنن و قدرت پاک کنندگی کمتری دارن.

 

7- شامپوهای گیاهی بهتر هستن.

این باور اشتباهه. شامپوهایی با عناوین شامپو حنا، شامپو سیر، سدر و… تنها جنبه تبلیغاتی دارن و تاثیری بر سلامت مو و پوست ندارن. شامپوهای صنعتی مانند شامپوهای گیاهی، فرمولی کنترل شده دارن و ترکیب هر دو یه جوره. در شامپوهای گیاهی مختصری از عصاره گیاه وارد شده که تاثیری در شستشو و بهداشت فرد نداره.

شامپوهای شامل شکلای جور واجور روغن ها یا گیاهی مانند آلوئه ورا هم مقداری نرم کننده دارن و مزیتی بر بقیه شامپوها ندارن.

 

8- صابونای جامد آلوده هستن.

این باور اشتباهه. هرچند صابون وقتی خیس می شه و در دستشویی قرار میگیره، محیط مناسبی واسه رشد میکروب هاست، اما چون مواد قلیایی صابون ضدمیکروبه، امکان رشد میکروب روی صابون وجود نداره. یعنی صابون مانند هر محیط دیگری آلوده می شه، اما این آلوده شدن به معنی رشد میکروب یا انتقال اون از یه دست به دست دیگه نیس.

صابون فقط در شرایطی آلوده می شه که پس از خیس شدن هفته های طولانی استفاده نشه. در این شرایط امکان آلودگی هست. صابونای جامدی که در طول روز چند مرتبه از اونا استفاده می کنیم یا در حموم 2 تا 3 روز یه بار واسه شستشوی بدن استفاده می شن، انتقال دهنده میکروب نیستن.

 

9- شامپو بچه مناسب افراد بزرگسال نیس.

این باور اشتباهه. اگه موی خشک و آسیب دیده ای دارین، می تونین از شامپو بچه استفاده کنین، اما واسه موی نرمال و چرب که آسیب دیده هم نباشه، باید از شامپوهای معمولی استفاده کرد. شامپوبچه، قدرت پاک کنندگی ضعیفی داره و مناسب بزرگسالان با موی سالم و نرمال نیس.

 

10- بهترین ماده شوینده واسه بدن، صابون مراغه س.

این باور اشتباهه. ماده قلیایی در صابون برگردانای قدیمی یا مراغه تحتِ کنترل نیس. این صابونا مواد قلیایی فوق العاده بالایی دارن و بسیار خشک کننده هستن و مصرف اونا پیشنهاد نمی شه.

واسه آدمایی که پوست نرمال یا چربی دارن، به کار گیری صابون معمولی مضر نیس، اما واسه سر حتی موهای چرب نباید از صابون استفاده کرد، چون باعث خشکی، کدری و شکنندگی مو می شه

11- صابون پوست رو خشک می کنه.

این باور اشتباهه. صابون واسه پوست و شامپو واسه مو ساخته شده. کسائی که سرشون رو با صابون می شویند، شک نداشته باشین دچار خشکی، کدری و شکنندگی مو می شن، چون مواد قلیایی صابون بسیار بیشتر از شامپوه.

واسه پوستای چرب و نرمال، به کار گیری صابونای معمولی که خاصیت قلیایی بالایی دارن ایرادی نداره و باعث خشکی پوست نمی شه. به کار گیری صابون، وقتی واسه پوست غلطه که فرد پوستی خشک داشته باشه. در این صورت به کار گیری صابون باعث خشکی بیشتر می شه. آدمایی که پوست خشک دارن، می تونن از صابونای خنثی یا pH اسیدی استفاده کنن.

 

12- صابونای معطر عامل بروز آلرژی هستن.

این باور، واسه همه غلطه. صابونای طبی بوی خوبی ندارن و بیشتر مردم بهتر می دونن از صابونای معطر استفاده کنن. صابونای معطر در افراد معمولی باعث آلرژی نمی شه و مزیت به کار گیری اونا، بوی خوش بعد از حمامه.

درصد بسیار کمی از آدما به مواد معطر آلرژی دارن. به کار گیری این صابونا در این افراد باعث قرمزی پوست، التهاب و خارش می شه.

 

13- موها رو نباید هر روز شامپو کرد.

این باور اشتباهه. کسائی که موهای چربی دارن، در بهترین حالت باید هر روز یه دست سرشون رو شامپو کنن.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *