12 واقعیتی که در مورد بدنتان نمی‌دانید

12 واقعیتی که در مورد بدنتون نمی دونین

بدن آدم پر از رازهای حیرت انگیزه که هنوز خیلی از اونا واسه علم نامعلوم ان. اینجا بعضی از رازهای قشنگتر و پیچیده بدن آدم رو مطالعه می کنین که شاید در بین اونا نکات عجیبی پیدا کنین که تا حالا تصورش رو هم نمی کردین!

1- رنگ پوست شما رو چهار لایه رنگی می سازه.

در آخر، ماده ای به نام ملانین، در عکس العمل به اندازه تابش اشعه فرابنفشی که بدون می تابد، طیف قهوه ای رنگی به پوست میده که در بیشترین حالت به سیاهی می زنه. ترکیب این چهار رنگ، در آخر رنگ پوست تموم افراد روی زمین رو تشکیل میده.

2- دنیا می تونه با شما بخنده.

شاید شنیدین که خمیازه مسریه. امتحان کنین، وقتی خمیازه می کشید دقت کنین ببینین دور وبریا تون چه طور شروع به خمیازه کشیدن می کنن! تحقیقات جدید نشون میده که خنده هم رفتار تقلیدی رو در آدم تحریک می کنه. در واقع وقتی صدای خنده رو می شنویم، ناحیه خاصی از مغز که با حرکات چهره در ارتباطه تحریک می شه.

تقلید نقش مهمی در تعاملات اجتماعی آدما داره. رفتارهایی مانند عطسه، خنده، گریه و خمیازه راه هایی واسه ایجاد ارتباطات اجتماعی قوی درون یه گروه حساب می شن.

 

3- مغز بزرگ جای دندونا رو کم کرده.

تکامل کامل نیس. اگه بود، شاید به جای این که از دست دندونای عقل بنالیم، الان ما بال داشتیم. بعضی وقتا بعضی ویژگیای به درد نخور فقط به خاطر این که زیاد باعث آسیب نمی شن، در طول تکامل با یه گونه می مانند. البته کاربرد دندونای عقل همیشه کسب درآمد بالا واسه جراحان فک و دهن نبوده، بلکه در گذشته به عنوان سری سوم دندونای آسیاب واسه جویدن گوشت به کار می رفت.

اما وقتی مغز در آدم بزرگ تر شد، ساختار استخونای آرواره تغییر کرد و در نتیجه ما ماندیم و دهانی که جای کمی داره و مخارج دندون پزشکی که کم هم نیس!

 

4- مژکا مایع مخاطی رو جابه جا می کنن.

بیشتر سلولای بدن ما اندامکای ریز مو مانندی دارن که مژک نامیده می شن. این مژکای بسیار ریز، در عملکردهای بسیاری در بدن نقش مهمی بازی می کنن، از گوارش گرفته تا شنوایی.

درون بینی، مژکا کمک می کنن که مایع مخاطی به طرف حلق بره و شما بتونین راحت نفس بکشین. اما وقتی هوا سرد باشه، این کار سخت تر می شه و در نتیجه مایع مخاطی بینی برمیگرده و شما دچار آبریزش میشین.

هم اینکه اگه درون بینی به دلایلی مانند حساسیت یا سرماخوردگی و مانند اون ورم کرده باشه، یا این که مایع مخاطی بینی غلیظ شده باشه، مشکل مشابهی به وجود میاد و مژکا نمی تونن کار خود رو خوب بکننن.

 

5- بلوغ ساختار مغز رو تغییر میده.

هممون میدونیم که با بلوغ و تغییرات هورمونی، بدن به رشد لازم واسه تولید مثل می رسه. اما به چه دلیل سن نوجوونی این قدر با رفتارای غیرقابل تحمل و خلق آزاردهنده و ناخوشایند همراه س؟

در واقع نوجوونا تقصیری ندارن. هورمونایی که در دوران بلوغ در بدن تولید می شن، از جمله تستوسترون، در واقع روی رشد سلولای مغزی هم تاثیر می ذارن و تغییراتی که اینجوری در ساختار مغز به وجود میاد، یافته های رفتاری زیادی رو داره.

پس در این زمان باید انتظار هیجانای ناخوشایند، بی علاقگی و بی تفاوتی و هم مهارتای اراده کردن ضعیف رو داشته باشین، در حالی که بعضی نواحی قشر پیشونی مغز در حال رشد هستن.

 

6- هزاران تخمک در بدن زن بدون به کار گیری بین میره.

وقتی زنا به دهه 40 یا 50 سالگی می رسن، چرخه عادت ماهیانه که سطوح هورمونی بدن اونو کنترل می کرده و هم تخمکا رو واسه تلقیح آماده می ساخته، متوقف می شه. تخمدانا استروژن کم تری تولید می کنن که این تغییرات جسمی و هیجانی در بدن زن بوجود میاره.

از این به بعد، فولیکولای تخمک دیگه مانند قبلی نمی تونن آزاد شده و رشد کنن. یه دختر نوجوون به طور میانگین حدود 34 هزار فولیکول تخمک رشدنیافته در بدن خود داره. اگه به صورت میانگین در نظر بگیریم که در طول زندگی اون، هر ماه یکی از این فولیکولا کامل شده و آماده تلقیح شه، در کل حدود 350 عدد از این فولیکولا استفاده میشن.

با رسیدن به یائسگی، بقیه فولیکولا رو به نابودی می ذارن. وقتی دیگه هیچ احتمال بارداری در بین نباشه، مغز رهاسازی تخمک رو متوقف می کنه.

 

7- بیشتر غذایی که می خورید صرف فکر کردن می شه.

با این که مغز فقط 2 درصد از وزن بدن ما رو تشکیل میده، حدود 20 درصد اکسیژن و کالری بدن رو مصرف می کنه. واسه این که منابع لازم خوب و به اندازه کافی به مغز برسن ، سه سرخرگ بزرگ مغزی، دائم در حال پمپ کردن اکسیژن به مغز هستن.

هر گونه انسداد یا پارگی در هر کدوم از اونا، باعث می شه انرژی نیاز به سلولای عصبی مغز نرسه و کارکرد مغز در ناحیه ای که با کمبود کالری و اکسیژن مواجه شده دچار مشکل شه. این یه ضربه یا حتی سکته مغزی است.

 

8- استخونا می شکنن تا به ماهیچه ها و سلولای عصبی کلسیم برسه.

استخونای بدن ما علاوه بر این که ما رو سر پا نگه می دارن و امکان حرکت به ما میدن، یه فعالیت مهم دیگه رو هم رو دوش دارن: اونا سطح کلسیم رو در بدن تنظیم می کنن. بخش کلی ای از استخونا از فسفر و کلسیم تشکیل شده.

کلسیم ماده ایه که واسه کارکرد ماهیچه ها و سلولای عصبی هم لازمه. وقتی اندازه کلسیم بدن کم شه، هورمونای خاصی آزاد می شن که باعث شکستن استخونا می شن تا مقدار کلسیم در بدن بالاتر بره و به ماهیچه ها و سلولای عصبی برسه.

این وضع تا وقتی که کلسیم بدن از راه دیگری مانند تغذیه به حد طبیعی برسه ادامه داره.

 

9- حالت بدن روی حافظه اثر میذاره.

خاطرات ما تا حد زیادی به حواس ما وابسته هستن. بعضی وقتا یه بو یا یه صدا می تونه هر کدوم از ما رو به وقتی دور در کودکی برگرداند. به احتمال زیاد شمام بارها این یادآوری به واسطه یه حس رو تجربه کردین.

بعضی وقتا این تداعی به طور کامل روشنه، اما بعضی وقتا مرموزه و فقط میدونیم که به خاطره ای مربوطه، اما نمی تونیم به یاد بیاریم که دقیقا اون خاطره چی بوده و به چه وقتی مربوطه.

تحقیقات جدید نشون میدن که حافظه ما به حالت بدنمون هم وابسته. پس، این بار که تلاش کردین خاطره ای رو به یاد بیارین که دور از ذهن به نظر میاد، تلاش کنین بدنتون رو در همون حالت قرار بدین و به حافظه تون واسه یادآوری کمک کنین!

 

10- در شکمتون اسیدی خورنده و خطرناک حمل می کنین.

وقتی می خواین سوار هواپیما شید، همه مایعات رو باید کنار بذارین، اما مایعی خطرناک همراه شما هستش که هیچ بخش امنیتی نمی تونه اونو از شما بگیره: اسید هیدروکلریک!

درون بخشی از سیستم گوارش آدم یعنی همون معده، مایعی خطرناک و خورنده به نام اسید هیدروکلریک ترشح می شه. در صنعت از این اسید واسه خوراندن فلزات استفاده می شه. این اسید می تونه روی فولاد اثر بزاره، اما جای نگرانی نیس، مایع مخاطی درون سیستم گوارش خوب اونو می پوشونه تا این مایع سمی به بافت بدن آسیبی نرسونه و فقط غذایی رو که خوردین هضم کنه.

 

11- پوست، پوششی حیرت انگیزه.

بدن آدمی، به وسیله پوشش عجیبی، مراقبت می شه. این پوشش، همون پوست بدنه که می تونه خیلی از میکروبا رو هم بکشه.

در هر ساعت، 30 میلیون میکروب روی پوست بدن می شینه که 29 میلیون اون کشته می شن. پس از دو ساعت از 30 میلیون میکروب، تنها 7 هزار میکروب باقی می مونه.

هم اینکه زیر پوست، شبکه اعصاب فوق العاده نازکی قرار گرفته که به میلیونا رگ ختم می شه. اینطوری، 250 هزار "نقطه سرد" مخصوصا روی بینی و نوک انگشتان دست و پا هست.

تعداد "نقاط گرم" به 3030 هزار می رسه. علاوه بر این بین 2 تا 4 میلیون "نقطه درد" در بدن آدم هست که حساسیت اونا نسبت به موقعیتی که پوست بدن داره فرق می کنه.

 

12- مقاومت بدن در برابر سرما و گرما

بدن آدم، مقاومت عجیبی داره و می تونه گرمای 44 تا 45 درجه رو تحمل کنه و حتی اگه هوا کم کم گرم شه، در فضای خشک می تونه 150 تا 160 درجه گرما رو تحمل کنه.

بالاترین اندازه سرما که بدن قادر به ایستادگی در برابر اون هستش، 27 درجه زیر صفره!

بخش سلامت تبیان

منابع:

خبرآنلاین- بهنوش خرم روز

هفته نامه سیاحت تجارت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *