12 نکته درباره لگد زدن جنین

12 نکته درباره لگد زدن جنین

شاید یکی از مهم ترین و باحال ترین مراحل بارداری، احساس حرکتای جنین در بدن مادر باشه، اما از اونجا که این حرکات نشونه سلامت و زندگی جنین هم هستن، بعضی وقتا باعث نگرانی می شن. دونستن 12 نکته زیر شاید کمی از نگرانی هاتون کم کنه.

1- شروع حرکات: با اینکه حرکات جنین از هفته 7 تا 8 بارداری شروع شده و در سونوگرافی هم دیده می شه، اما هر مادر بارداری قبل از هفته 16 تا 22 بارداری حرکات جنینش رو حس نمی کنه، چون قبل از این سن، جنین فقط چند سانتی متره.

 

2- اثر تعداد بارداری بر تشخیص حرکات: مادری که قبلا تجربه بارداری رو داشته، به مراتب حرکات جنین رو بهتر می شناسه و منتشر کردن گازها یا انقباضای دستگاه گوارش رو با اون اشتباه نمی گیره.

 

3- اثر اضافه وزن بارداری مادر بر حرکات: مادر واسه داشتن بارداری سالم، باید قبل و بعد از شروع بارداری، وزن خود رو در محدوده پیشنهاد شده به وسیله متخصص نگه داره و از پرخوری بپرهیزد.

ممکنه مادرانی که به دنبال بارداری وزنشون خیلی بالا رفته، نتونن این حرکات رو درست حس کنن. هم اینکه وقتی که قطر چربیای شکم 10 تا 15 سانتی متره، دکتر هم نمی تونه حرکات رو خوب تشخیص بده و حتی سونوگرافی هم مشکل می شه.

 

4- ویژگیای حرکات: این حرکات مانند پرشایی ملایم و نرم هستن. اول تشخیص اونا مشکله، اما با پیشرفت بارداری، مشخص تر می شن و میشه حرکت دست و پا و چرخش رو تشخیص داد. حرکات دست و پا کوتاه تر و حرکات چرخشی جنین شدیدترند. در هفته های آخر بارداری میشه این حرکات رو از خارج بدن مادر دید.

 

5- لگدها قبل از خواب بیشترند؟ حرکات، زمان مشخصی ندارن، اما چون مادر شبا مایل به استراحته، شدت اونا رو بیشتر حس می کنه، اما در ساعتای بیداری و فعالیت اجتماعی توجه مادر به حرکات کمتره. ممکنه بعد از خوردن غذای شیرین، حرکات جنین بیشتر شه.

یادمون باشه که حرکت هر جنینی باید نسبت به خودش سنجیده شه، بعضی جنینا کلا پرتحرک هستن و بعضی کم جنب و جوش، اما اگه طی یه روز حرکت جنین یهو زیاد یا کم شه، ممکنه نشونه خطر مرگ جنین باشه

6- بیشترین حد تعداد حرکات: بین هفته 28 تا 32 بارداریه، چون حجم مایع آمنیوتیک زیاده و جنین می تونه خوب حرکت کنه. بعد از هفته 32، حرکات کم می شن، چون حجم مایع آمنیوتیک کم می شه و جنین در هفته های آخر، حرکات چرخشی کمتری داره و بیشتر دست و پای خود رو حرکت میده.

 

7- تناوب حرکات: در اول، حرکات کوتاه و با فواصل طولانی هستن، مثلا تو یه روز حرکات زیادی رو حس می کنین بعد چند روز هیچ حرکتی رو حس نمی کنین، چون جنین هنوز کوچکه، اما از میونه بارداری تشخیص حرکات جنین منظم می شه. بعضی وقتا هم مادر سکسکه جنین رو متوجه می شه که حرکات اون همیشگی، پشت سر هم و لرزشیه.

 

8- ضرورت توجه به حرکات: به محض اینکه احساس کردین حرکات جنین تون منظم شدن (یعنی حدود هفته 28 بارداری)، به اونا دقیق شید و اگه به نظر رسید این حرکات کم شدن، حتما متخصص زنان رو در جریان بذارین تا ضربان قلب جنین رو بررسی کنه.

 

9- اگه جنین حرکت نمی کنه: مدت خواب جنین بیشترین حد 75 دقیقه س و اگه بیشتر از 2 ساعت حرکت نکرد، مادر باید موضوع رو بررسی کنه. اگه احساس کرد، جنینش 2 تا 3 ساعته حرکت نمی کنه، بهتره کمی غذای انرژی زا مصرف کنه و در حالت آرامش به پهلو یا پشت بخوابه، دستش رو بر شکم بزاره و با توجه کامل به جنین، حرکات اونو بشمارد.

 

10- چیجوری حرکات رو بشماریم؟ بهتره کمی غذا بخورین و به پهلو بخوابین یا در حالتی راحت، دراز بکشین یا بخوابین. بعد طی 60 دقیقه تموم حرکات کوچیک و بزرگ جنین رو ثبت کنین. در مورد تناوب این حرکات اتفاق نظری وجود نداره، اما 10 حرکت طی دو ساعت، مطلوب ترین تناوب پیشنهاد شده.

دلیل کاهش حرکات جنین می تونه به خطر افتادن سلامت جنین یا کاهش مایع آمنیوتیکی باشه. استانداردی واسه تعداد حرکات جنین هست، اما یه عدد دقیق نداریم. بعضی فکر می کنن دست کم چهار حرکت در ساعت که اگه کمتر باشه، باید بررسی شه.

 

11- از چه وقتی توجه به این حرکات اهمیت بیشتری پیدا میکنه؟ از ماه هفتم که جنین واسه زندگی در خارج رحم آمادگی پیدا می کنه، توجه مادر به حرکات اون باید بیشتر باشه. بدیش اینه بعضی مادران بعد از دو روز بی تحرکی جنین به ما مراجعه می کنن. در این شرایط احتمال مرگ جنین در رحم هست.

 

12- حرکات جنین و عوامل داخلی و محیطی: این باور که بچه تکون خورد، پس گرسنه س، باور صحیحی نیس، چون غذا باید جذب شه و موادمغذی اون وارد خون مادر شن، بعد به جنین برسن. عوامل محیطی مانند استرس، صدای شدید، حتی صدای دستگاه پخش کننده ضربان قلب جنین در کلینیک باعث افزایش حرکات جنین می شن. از طرفی افزایش حرکات جنین ضربان قلبش رو زیاد می کنه.

 

علل کاهش حرکت جنین

در هر تغییر حرکت جنین، خطرهایی گوشزد می شه که خلاصه اون این طوره:

 

– کاهش حرکت جنین از هفته 28 تا 30 بارداری به بعد خطرناکه.

 

– کاهش جنب و جوش به دلیل کاهش مایع آمنیوتیک: در این حالت ممکنه دکتر مایعات بیشتری رو واسه بیمارش تجویز کنه.

 

– کاهش جنب و جوش به وجود اومده به وسیله مشکل رشد، وزن کم جنین؛ مشکل خونرسانی به جنین

 

– شرایط استرس و کمبود اکسیژن واسه جنین: مثلا چرخیدن بند ناف دور گردن جنین یا گره خوردن اون. در این حالت افزایش حرکت شدید و یهویی و بعد کاهش حرکت داریم.

 

یادمون باشه که حرکت هر جنینی باید نسبت به خودش سنجیده شه، بعضی جنینا کلا پرتحرک هستن و بعضی کم جنب و جوش، اما اگه طی یه روز حرکت جنین یهو زیاد یا کم شه، ممکنه نشونه خطر مرگ جنین باشه.

بخش سلامت تبیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *