12 نوع درماتیت و درمان آنها

: التهاب و حساسیتای پوستی

12 نوع درماتیت و درمان اونا

بدن بعضی از ما نسبت به یک یا چند ماده حساسیت زا عکس العمل دفاعی نشون میده که به شکل التهاب در درم یا سطحی ترین لایه پوست بروز می کنه و به اون درماتیت می گن. احساس خارش، بروز دانه های قرمزرنگ و متورم در بخشای جور واجور پوست بدن و … از علائم مریضی درماتیت یا اگزماست. این مریضی شکلای جور واجور بسیاری داره.

: 12 نوع درماتیت و درمان اونا

درماتیت فیتو فوتو
بعضی وقتا واسه ایجاد درماتیت دو عامل باید دست به دست هم بدن تا یه نوع درماتیت خاص در اونا بروز کنه؛ مانند درماتیت فیتو فوتو. فیتو به معنی گیاه و فوتو به معنی نور خورشیده. بعضی وقتا تماس پوست با بعضی گیاهان خاص، دلیل بروز درماتیت و حساسیت نمی شه؛ اما وقتی ترشح این گیاه (که روی پوست مونده) زیر نور خورشید قرار گیرد، باعث بروز تغییراتی در ترشحات گیاه و در نتیجه بروز درماتیت فیتو فوتو می شه. علائم این مریضی هم در دست و صورت با خطوط غیرمشخصه.
درماتیت کهنه بچه
بدن بچهایی که پوشک می شن، می تونه به دلیل تماس با لاتکس پوشک یا مواد شوینده ای که کهنه بچه با اونا شسته شده اما بخوبی آبکشی نشده، دچار حساسیت شه. ادرار و مدفوع بچه هم در بروز حساسیت بی تاثیر نیس؛ چون ادرار شامل اوره است و وقتی که در نزدیکی پوست بچه قرار میگیره، تبدیل به آمونیاک شده و باعث بروز حساسیت می شه.
واسه جلوگیری از بروز این درماتیت، بهتره مادران کهنه بچه رو زود به زود عوض کرده، اونا رو بخوبی آبکشی کنن، از کرمای ضدالتهاب، چرب کننده و ترکیباتی مانند زینک که باعث بازسازی سریع تر زخما می شه استفاده کنن. یادتون نره استفاده زیادتر از اندازه از پمادها و کرمای کورتونی باعث بروز زخمای بیشتری در کودک می شه.
سبوریک درماتیت
دو گروه از دید سنی درگیر درماتیت سبوره می شن. اولین گروه بچه های کوچیک هستن. وسط سر بعضی بچه ها دلمه هایی به صورت شورهای به هم چسبیده دیده می شه و والدین با دیدن اونا تصور می کنن سر بچه بخوبی شسته نشده، در حالیکه درماتیته. اما این موضوع گذراست و مشکلی ایجاد نمی کنه.
مرحله دوم سبوریک از چارده تا چهل وپنج سالگی بروز می کنه. در چارده یا پونزده سالگی که بالاترین درجه فعالیت هورمونی فرده، علائم به شکل قرمزی همراه با پوسته در ناحیه سر، ابرو، کنارهای بینی، پشت گوش و در آقایون در وسط سینه و در مراحل پیشرفته تر در ناحیه زیر بغل و کشاله ران بروز می کنه. حال ممکنه این علائم تو یک یا چند ناحیه دیگه هم دیده شه.
ممکنه یه جور قارچ یا مخمر روی پوست همه آدما وجود داشته باشه که مشکلی براشون ایجاد نمی کنه، اما در سبوریکا این مخمرها فعال تر می شه. به خاطر همین کارشناسان پوست واسه درمان اونا یه درمان ضد قارچ هم انجام میدن. ولی این مریضی جزو بیماریای قارچی نیس.
علائم درماتیت سبوره وقتی به بالاترین درجه خود می رسه که استرس و فشار روحی بیشتری به فرد وارد شه. نمونه روشن اون دانش آموزان کنکوری یا اونایی هستن که نگرانی امتحان دارن. در فصل امتحان، پوست سر این افراد چرب و شوره داره؛ اما وقتی که استرس ندارن این علائم دیده نمی شن.
درماتیت تماسی
پوست بعضی افراد در اثر تماس با عوامل حساسیت زا عکس العمل نشون میده، اما تا قبل از بروز اگزما، پوست در مقابل عوامل حساسیت زا به دفاع برمی پاشه. به طور مثال آرایشگران به دلیل نوع خاص شغل شون، به طور دائم با موادی مانند اکسیدان و مواد آرایشی سر و کار دارن. دست کسائی که از دستکشای پلاستیکی با لایه لاتکس استفاده می کنن هم ممکنه بر اثر تماس با این لایه دچار حساسیت شه. البته ممکنه با یه یا دو بار به کار گیری دستکشا یا کار کردن با مواد آرایشی و رنگی، حساسیتی در پوست ایجاد نشه؛ اما بعد از گذشت یه مدت کوتاه (اگه پوست نسبت به اون ماده حساسیت نشون بده) ، سیستم ایمنی بدن عکس العمل نشون میده؛ این عکس العمل هم به صورت التهاب و قرمزی بروز می کنه.

بیشتر بخونین:
اگزما؛ خارش، خشکی و قرمزی پوست
چیجوری بفهمیم اگزمای پوستی داریم؟
7 نوع اگزمای پوستی

درماتیت دور و بر دهن
درگذشته پزشکان بر این باور بودن که تماس دور و بر دهن بعضی از افراد با موادی مانند مرکبات، غذاها و حتی خمیر دندون دلیل بروز حساسیت می شه. دلیل بروز این درماتیت در هاله دور دهن مشخص نیس، اما این نکته ثابت شده که استفاده افراطی و غیر اصولی از بعضی کورتونا به بروز درماتیت در دور و بر دهن منجر می شه. کارشناسان پوست در روبرو شدن با این جور درماتیتا، بعضی وقتا کرمای مرطوب کننده یا بازسازی کننده تجویز می کنن تا پوست نواحی آسیب دیده بازسازی شه.
درماتیت به وجود اومده به وسیله استاز
گردش خون در پاهای کسائی که به دلیل شغل شون باید به طور دائم بایستند، کمه، به خاطر همین خون در محل باقی مونده و پوست این ناحیه (کمی از مچ پا بالاتر) تحت تاثیر قرار میگیره. در این حالت پوست اون ناحیه قرمز و خشک و خارش داره. مشاهده این علائم واسه دکتر، فقط یه علامته، چون روندی ادامه داره و مریض باید به دکتر عروق هم مراجعه کنه. پس ممکنه عامل ایجاد استاز، عروق باشه.
اگه کار این افراد طولانیه و مجبورند بایستند، پیشنهاد می شه در منزل دراز بکشن و پاهاشون رو به حالت زاویه 30 تا 45 درجه نگه دارن تا خون به پاهاشون برگرده. ماساژ دادن پاها هم بسیار موثره، اما بدیش اینه افراد این نکته ها رو خیلی جدی نمی گیرن و وقتی مراجعه می کنن که پوست کیفیت خودشو از دست داده و حالت چرمی پیدا کرده.
درماتیت پوم فولیکس
مهم ترین علامت این نوع درماتیت، وجود تاولای آبدار بین انگشتان دسته؛ یعنی جایی که دو انگشت با هم در تماسند. در این نوع درماتیت، ممکنه بعضی وقتا کف یا میان انگشتان دست هم گرفتار شه. بعضی وقتا بروز این نوع درماتیت فصلیه و هر سال تکرار می شه. البته نگران نشید؛ با درمان بموقع، این تاولا از بین میره، اما بعضی وقتا بعد از خشک شدن تاولا، ممکنه پوست دور اونا به صورت دایره های خشک دربیاد.
برلاک درماتیت
ماده برگاموت یکی از مواد اساسی و مهم در جفت و جور خیلی از عطرهاست. بعضیا نسبت به این ماده واکنشی ندارن، یه سریای دیگه هم وقتی از عطر شامل برگاموت استفاده می کنن تا وقتی که در برابر آفتاب قرار نگرفتن براشون دردسری درست نمی شه ، اما به محض این که در برابر تشعشع نور آفتاب قرار می گیرن، پوست شون علائم دچار شدن به درماتیت رو نشون میده. همه کارشناسان پوست پیشنهاد می کنن از عطر روی پوست استفاده نکنین و واسه جلوگیری از بروز درماتیت، اونو روی لباس یا زیر یقه استفاده کنین.
درماتیت شغلی
درماتیت شغلی در واقع یه نوع درماتیت تماسیه و بستگی به شغل فرد داره که با چه مواد خاصی در تماسه. یکی از عواملی که دلیل بروز حساسیت در بعضی افراد می شه، سیمانه. دست کارگرانی که با سیمان کار می کنن، بیشتر خشکه و علائم اگزمای زیاد یا تحت زیاد رو نشون میده. کسائی که با گریس و روغن کار می کنن هم ممکنه علائم زیاد و تحت زیاد رو نشون بدن.
درماتیت به وجود اومده به وسیله آفتاب
پوست همه افراد در مقابل آفتاب عکس العمل نشون میده، اما پوست بعضیا در روبرو شدن با آفتاب عکس العمل بیشتری نشون میده. آدمایی که پوست شون با این نوع درماتیت درگیره، اگه به مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار می گیرن، حتما باید از ضدآفتاب استفاده کنن.
پتروس درماتیت
عامل ایجاد این نوع درماتیت، حشره دراکولاه که شمالیا اونو به طور کامل می شناسن. اگه کسی به وسیله این حشره نیش زده شه، روی پوستش التهابی مثل زخم بروز می کنه که در بعضی افراد ناچیز و  در بعضی شدیده. اگه هدف نیش دراکولا قرار گرفتید هیچوقت خود درمانی نکنین و حتما به دکتر متخصص مراجعه کنین.
نورو درماتیت
بروز این درماتیت به دلیل خاروندن بیشتر از حده و این خارش بعد از یه مدت باعث کلفت و تیره شدن اون ناحیه می شه. علائم این درماتیت مثل اگزمای مزمنه و شایع ترین بخشی که درگیر می شه، پشت گردنه. اگه این مریضی حالت تکرارشونده داشته باشه، باید حتما به دکتر اعصاب و روان هم مراجعه کنه.
پیشنهادای پیشگیرانه
– عامل حساسیت رو شناسایی کنین.
– از عوامل ایجاد کننده یا آسون کننده ماده حساسیت زا دوری کنین تا مشکل تکرار نشه. مثلا اگه فردی به زیورآلات، ساعت و فلز نیکل حساسیت داره، نباید از این وسایل استفاده کنه.
– از ضدالتهابا و ترکیبات کورتونی (طبق تجویز دکتر متخصص) استفاده کنین.
– از کرمای نرم کننده استفاده کنین تا پوست خودشو بازسازی کنه.
– تازگیا کرمایی وارد بازار شده است که کورتونی نیس؛ ولی در درمان خیلی از اگزماها موثره. با این حال به کار گیری اونا حتما باید زیر نظر دکتر متخصص باشه.
– از شویندهایی استفاده کنین که پوست رو خیلی خشک نکنن.


.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *